Jakie prace w ogródku rozpocząć razem z nadejściem wiosny?
  03/07/2023 09:43:30
Jakie prace w ogródku rozpocząć razem z nadejściem wiosny?

Wraz z pierwszym, ciepłym podmuchem wiatru oraz coraz większą ilością słońca wyłaniającego się zza chmur, naturalnie nabieramy większej chęci do aktywności na świeżym powietrzu. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem własnego ogrodu lub działki rekreacyjnej wykorzystaj zmianę pogody na małe prace porządkowe!

Zadbaj o trawnik oraz krzewy

Przede wszystkim uporządkuj trawnik i oczyść go z zalegających liścipołamanych gałązekzaschniętych oraz martwych roślin, tworzących tzw. filc. Filc jest pewnego rodzaju warstwą, która ogranicza wchłanianie wody, nawozu i innych składników odżywczych. Aby się go pozbyć użyj sprawdzonych grabi i dokładnie przeczesz trawnik. W ten sposób przygotujesz go do posiania nowych nasion i zapewnisz sobie piękny, zielony dywan w kolejnych miesiącach. 

Marzec to idealna pora na przycięcie niektórych krzewów oraz drzew (UWAGA: tyczy się to głównie roślin, które kwitną latem). Jeśli nie jesteś pewny czy wczesna wiosna jest odpowiednią porą na przycięcie Twojego krzewu, polecamy sprawdzić to w wybranym poradniku ogrodniczym.

Krzewy ozdobne, które możesz przyciąć w marcu to np. hortensje bukietowe lub różeBorówkom amerykańskim oraz agrestowi również nie zaszkodzi drobne cięcie. Natomiast drzewka owocowe, które bez obaw możesz przyciąć w marcu to grusze i jabłonie.

Rozpocznij siew niektórych warzyw

W marcu, jeśli temperatura nie spada poniżej 0, z powodzeniem możesz rozpocząć siew papryki, pomidorów, pietruszki lub szpinaku. Jeśli nadal w Twojej okolicy występują niskie temperatury możesz wysiać cebulę lub czosnek, gdyż rośliny te charakteryzują się dużą odpornością na przymrozki. Skorzystaj z przygotowanego kalendarza, dzięki któremu możesz zaplanować całoroczny siew. 

Jeśli nie posiadasz swojego własnego ogrodu, to możesz zająć się roślinami w Twoim domu! Marzec to najlepszy czas na sadzenie kwiatów doniczkowych takich jak: stokrotki, bratki lub prymulki, którymi możesz udekorować balkon.

Wiosenne porządki w Twoim domu

Jeśli pogoda za oknem nie sprzyja pracom ogrodowym, to nic straconego! Możesz zaplanować porządki w swoich czterech ścianach. Pamiętaj, aby nie planować zbyt wielu rzeczy na jeden dzień, zdecydowanie bardziej korzystne jest rozplanowanie porządków na kilka dni. 

Kuchnia

Przepatrz kuchenne szafki - wyrzuć produkty, które są po terminie oraz przetrzyj meble szmatką z ciepłą wodą i detergentem. Sprawdź stan okapu oraz piekarnika - często zbiera się tam gęsta, tłusta warstwa, która jest trudna do wyczyszczenia (jeśli nie robi się tego regularnie). 

Na uwagę zasługuje także lodówka - opróżnij ją i dokładnie umyj półki i szuflady. Warto połączyć to z rozmrożeniem zamrażalnika. Przy okazji możesz wyrzucić produkty, które znajdują się w nim zbyt długo.

Łazienka

Niestety nie zawsze mamy czas, aby wysprzątać ją gruntownie. Warto wykorzystać wiosenną energię, aby dokładnie wyczyścić fugi oraz kabinę prysznicową i wannę. Pamiętaj, aby nie spłukiwać od razu detergentów - pozostaw je na kilka minut, aby miały szansę zadziałać. Podczas szorowania Twoje dłonie mogą mieć bezpośredni kontakt z silnymi środkami czyszczącymi - nie zapominaj o sobie i chroń je sprzątając np. w rękawicach gumowych.

Wiosenne porządki mogą być realizowane nie tylko w ogrodzie, ale także w mieszkaniach. Warto wykorzystać ten czas na gruntowne sprzątanie, aby móc później cieszyć oko owocami swojej pracy. Pamiętaj, aby nie planować zbyt wielu zadań na jeden dzień, ponieważ możesz poczuć się przytłoczony skalą i zniechęcić się już na samym początku. Warto także zaangażować członków najbliższej rodziny do wspólnych porządków - zdecydowanie przyspieszy to cały proces i może być pomysłem na spędzenie wolnego czasu. 

Comments

Log in or register to post comments