Powłoka non-stick, co to właściwie jest?
Powłoka non-stick, co to właściwie jest?

Przeszukując Internet w celu zakupu naczynia do gotowania lub smażenia często możesz napotkać sformułowanie "non-stick". Powłoka nieprzywierająca czyli tzw. non-stick spopularyzowała kulinarny świat i jest jedną z najczęstszych powierzchni, którą pokrywa się patelnie i garnki. Skąd jej ogromna popularność? Dlaczego producenci tak chętnie ją wybierają i umieszczają na swoich produktach? Posiada bardzo wiele zalet, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. W poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze z nich. 

Czym jest powłoka non-stick? 

Ile razy miałeś sytuację, że smażone przez Ciebie produkty nieestetycznie przywierały do patelni? Ciasto naleśnikowe, jajka sadzone, kurczak. Zazwyczaj chcąc uniknąć katastrofy i przypalenia potraw większość z nas dodaje więcej oliwy lub oleju, tym samym podnosząc ogólną kaloryczność dania. A co jeśli jest na to sposób?

Non-stick surface oznacza powierzchnię nieprzywierającą, która charakteryzuje się tym, że smażone na niej produkty nie przywierają, nie ma mowy o ich ewentualnym przypaleniu do patelni czy też garnka. Dzięki temu jesteś w stanie przygotować posiłek, używając minimalnej ilości tłuszczu, więc Twoje gotowanie może być bardziej dietetyczne, lekkostrawne, a przede wszystkim zdrowsze! Powłoka jest obojętna dla żywności nawet podczas działania wysokich temperatur, masz więc pewność, że używanie patelni non-stick jest bezpieczne dla zdrowia Twojego i Twoich bliskich.

Nieprzywierająca powłoka przekłada się także na łatwiejsze utrzymanie naczyń w czystości, ponieważ nie wymagają czasochłonnego szorowania, użycia dużych ilości wody czy też drogich detergentów. Zazwyczaj wystarczy przetrzeć powierzchnię ręcznikiem papierowym, usuwając resztki tłuszczu. Ttrudniejsze zabrudzenia należy wyczyścić miękka gąbką z odrobiną płynu do mycia naczyń. Obejdzie się bez użycia drucianych skrobaków, które mogą tylko uszkodzić gładką powierzchnię patelni.

Na jakie materiały nakłada się non-stick?

Powłokę non-stick nakłada się na produkty wykonane z aluminium czy też stali, niezależnie od ich rozmiarów. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń, więc przy wyborze polecamy kierować się przeznaczeniem patelni. Jeśli szukasz takiej do codziennego użytkowania, chcesz szybko usmażyć dania, a jednocześnie mieć pewność, że ich smak oraz konsystencja będzie nienaganna i niezmieniona, polecamy patelnie aluminiowe z powłoką non-stick. Są lekkie, znakomicie przewodzą ciepło, szybko i równomiernie się nagrzewają na całej powierzchni. W ten sposób możliwe jest wysmażenie idealnego steka, ryby lub soczystego kurczaka. Jeśli szukasz patelni do grillowania, smażenia obłędnych naleśników lub głębokich patelni do przygotowywania azjatyckich dań, takie również pokrywane są wyżej wspomnianą powłoką.

Produkty naszej marki Toscania, zarówno patelnie jak i garnki aluminiowe, w całości pokryte są powierzchnią nieprzywierającą. Dodatkowo charakteryzują się przepięknym, stylowym nakrapianiem, ponieważ powłoka non-stick pozwala producentom na tworzenie przeróżnych kolorów i dekoracji. Funkcjonalność, praktyczność oraz świetnym wygląd w jednym!

Nie tylko na patelniach...

Powierzchnia non-stick zawojowała światem kulinarnym, ponieważ nakładana jest także na wszelkiego rodzaju naczynia do pieczenia! Możesz znaleźć różnego rodzaju blachy, korytka, formy do pieczenia, tortownice i wiele innych. Zasada jest taka sama - produkty nie przywierają, dlatego wyjmowanie wypieków jest łatwe i przyjemne. Zapomnij o przypalonym biszkopcie, babeczkach lub kruchym cieście drożdżowym.

Jak dbać o produkty z powierzchnią nieprzywierającą?

Jeśli posiadasz lub planujesz zakup naczyń, które pokryte są powierzchnią nieprzywierająca musisz pamiętać o tym, aby używać do nich tylko delikatnych akcesoriów wykonanych z drewna lub plastiku, które nie posiadają w swojej budowie ostrych elementów. Powłoka non-stick jest gładka i podatna na zarysowania. Nie zaleca się mycia naczyń z powłoką non-stick w zmywarce, sugerujemy mycie ręczne, które nie pochłania dużo czasu, ze względu na specyfikę tej powierzchni.

Jakie są zalety powłoki non-stick?

  • Zabezpiecza smażone lub pieczone produkty przed przywieraniem, a tym samym przed przypaleniem.
  • Pozwala na użycie minimalnej ilości tłuszczu, dlatego Twoje dania są mniej kaloryczne i lekkostrawne.
  • Może być nakładana na każde naczynie niezależnie od jego rozmiaru, kształtu oraz przeznaczenia.
  • Łatwa w utrzymaniu czystości - wystarczy ciepła woda, odrobina detergentu oraz miękka gąbka.
  • Znakomicie przewodzi ciepło na całej powierzchni naczynia.

Comments

Log in or register to post comments