Niezawodny przewodnik po grzybach
  09/15/2023 15:41:17 Praktyczne porady
Niezawodny przewodnik po grzybach

Zbieranie grzybów to jedna z najpopularniejszych jesiennych rozrywek w Polsce. Nie tylko zapewnia kontakt z naturą, ale także umożliwia znalezienie pysznych składników do przygotowania aromatycznych dań. Jednak zanim wybierzesz się na grzyby, warto poznać kilka podstawowych zasad dotyczących ich zbierania. Lektura poniższego artykułu przedstawia niezbędne informacje, które pomogą Ci w bezpiecznym grzybobraniu.

Wybór odpowiedniego terenu

Pierwszym krokiem w owocnym grzybobraniu jest wybór odpowiedniego terenu. W Polsce grzyby można znaleźć w lasach, na łąkach, w parkach, a nawet w ogrodach! Najlepszym miejscem na zbieranie grzybów są jednak lasy, zwłaszcza te sosnowe i mieszane. Warto unikać zbierania grzybów z obszarów skażonych, takich jak tereny przemysłowe, autostrady czy tereny rolnicze, gdzie stosuje się pestycydy.

Umiejętność rozróżniania gatunków

W Polsce rośnie wiele gatunków, zarówno jadalnych, jak i trujących. Na początek warto nauczyć się kilku najpopularniejszych grzybów jadalnych, takich jak:

  • Borowik szlachetny (Boletus edulis) – charakteryzuje się brązowym kapeluszem i białym/jasnobrązowym, pękatym trzonem. Jest to jeden z najsmaczniejszych grzybów.
  • Kurka (Cantharellus cibarius) – ma charakterystyczny kształt trąbki, jest żółta lub pomarańczowa. Jest delikatna w smaku.
  • Koźlarz (Leccinum) – posiada smukły, długi trzon z nakrapianym wzorem. Kapelusz jest brązowy lub szary.
  • Podgrzybek brunatny (Imleria badia) – ma brązowy kapelusz i cylindryczny trzon w żółtawym kolorze. W miejscu uszkodzenia pojawia się ciemnoniebieska substancja.

Wyposażenie i zasady zbierania

Przed wyjściem na grzyby warto przygotować odpowiednie wyposażenie. Będzie Ci potrzebny wiklinowy koszyk lub wiaderko i nóż do odcięcia trzonu od podłoża. Nie należy zbierać grzybów do foliowych siatek, ponieważ w takim otoczeniu są one pozbawione dopływu świeżego powietrza i błyskawicznie  może dojść do procesu rozkładu. W jego wyniku grzyby wydzielają toksyczne związki, które mogą zaszkodzić.

Podczas zbierania grzybów staraj się odcinać je od podłoża, a nie wyrywać z całą grzybnią, która znajduje się pod ziemią. Umożliwi to wzrost kolejnym grzybom w przyszłości. Unikaj również zbierania grzybów, które są zbyt małe lub zbyt stare, ponieważ mogą być mniej smaczne lub trudne do przygotowania.

Nie zapomnij o wygodnym ubraniu i butach, które sprawią, że wędrówka po lesie będzie komfortowa oraz o odpowiednim zabezpieczeniu przed kleszczami. Najlepiej wybrać w tym celu długie spodnie i koszulkę z długim rękawem, aby ograniczyć kleszczom dostęp do skóry.

Rozróżnianie grzybów jadalnych od niejadalnych 

Rozróżnianie grzybów może być trudne, zwłaszcza dla początkujących grzybiarzy. Oto kilka wskazówek, które Ci pomogą:

  • Kapelusz: dokładniej jego spód. Grzyby trujące posiadają ZAWSZE blaszki. Od tej zasady występują oczywiście wyjątki np. kurka. Generalnie grzyby jadalne pod spodem mają gąbczastą strukturę.
  • Zapach: wiele jadalnych grzybów ma przyjemny zapach. Jeśli grzyb pachnie nieprzyjemnie i nie masz pewności do tego z jakim gatunkiem masz do czynienia, lepiej go nie zbierać.
  • Smak: możesz przekroić grzyb i delikatnie posmakować go językiem. Jeśli w smaku jest gorzki, to nie powinieneś go zbierać ani jeść. Od tej zasady również występują wyjątki np. muchomor sromotnikowy w smaku jest słodkawy.
  • Kolor: grzyby jadalne zazwyczaj mają stonowaną, mało wyróżniającą się kolorystykę. Grzyby niejadalne potrafią mieć bardzo intensywne kolory jak np. czerwony, zielony.

Pamiętaj, jeśli nie jesteś pewien czy dany grzyb nadaje się do spożycia, to najlepiej jest go zostawić i nie ryzykować.

Jak postępować z zebranymi grzybami?

Przede wszystkim należy grzyby dokładnie przemyć zimną wodą i oczyścić ze wszelkiego igliwia, ziemi i innych zanieczyszczeń. Tak przygotowane grzyby można przechowywać w lodówce maksymalnie jeden dzień, ponieważ bardzo szybko tracą swoją jędrność i świeżość. Najlepiej jak najszybciej zająć się ich przetworzeniem lub ususzeniem. 

Podsumowując, grzybobranie może być fascynującym i smacznym zajęciem, ale wymaga wiedzy i ostrożności. Przestrzegając powyższych zasad, możesz cieszyć się zbieraniem grzybów, a następnie tworzyć z nich wyborne potrawy i sosy. Pamiętaj jednak, że niektóre grzyby są trujące, więc zawsze bądź ostrożny i w razie wątpliwości lepiej pozostaw je w lesie lub skonsultuj się z ekspertem.

Comments

Log in or register to post comments