Sprawdzone sposoby na czyszczenie fug i płytek
  04/20/2023 15:57:44
Sprawdzone sposoby na czyszczenie fug i płytek

Czyszczenie fug - jak to zrobić?

Czyszczenie fug może być czasochłonnym zadaniem, ale warto to robić regularnie, aby utrzymać czystość i estetykę w łazience lub kuchni. Można skorzystać z domowych sposobów, takich jak roztwór z octu i wody lub pasty do zębów albo skorzystać z ze specjalnych środków do czyszczenia fug. Wybór metody zależy od rodzaju fug i poziomu zabrudzenia.

Przygotowanie

Przed rozpoczęciem czyszczenia fug, należy przygotować odpowiednie narzędzia. Będą potrzebne miękka szczotka, stare szczoteczki do zębów, ocet lub specjalne środki czyszczące do fug oraz ręcznik lub ściereczka. Warto też założyć rękawiczki, aby chronić dłonie. 

Usuwanie brudu

Najpierw należy usunąć brud i osad z fug. Można to zrobić przy użyciu miękkiej szczotki i ciepłej wody lub specjalnego środka czyszczącego do fug. W przypadku bardzo zabrudzonych fug, warto użyć starej szczoteczki do zębów, aby dokładnie wyczyścić trudno dostępne miejsca. Nałożenie białej pasty do zębów sprawi, że fugi zyskają drugą świeżość - wystarczy wyszorować fugi szczoteczką do zębów z dodatkiem pasty, zostawić pianę na kilka minut, a następnie wytrzeć ścierką do sucha.

Usuwanie pleśni

Jeśli na fugach pojawiła się pleśń, należy ją usunąć specjalnym środkiem do usuwania pleśni lub roztworem octu. W przypadku octu, należy zmieszać go z wodą w równych proporcjach, nanieść na fugi i pozostawić na kilka minut. Następnie dokładnie wytrzyj je ciepłą wodą i osusz. Aby zapobiec ponownemu pojawieniu się pleśni, warto stosować sprawdzone środki do pielęgnacji fug, które będą chronić je przed wilgocią i bakteriami. Regularne wietrzenie łazienki lub kuchni zmniejszy wilgotność powietrza, a co za tym idzie ryzyko powstania pleśni.

Kluczem regularność

Planuj regularne sprzątanie - najlepiej ustalić stały harmonogram, aby zadania nie kumulowały się i nie było potrzeby wykonywania intensywnych porządków. Fugi w łazience można czyścić raz na dwa tygodnie, natomiast w kuchni wystarczy raz w miesiącu. Na regularne czyszczenie zasługują także sprzęty kuchenne np. mikrofalówka. Przed wyczyszczeniem kuchenki mikrofalowej najpierw włóż do niej miskę z wodą i dodatkiem octu lub soku z cytryny, następnie uruchom na kilka minut. Para z wody ułatwi usunięcie brudu i plam. Następnie wystarczy wytrzeć wnętrze kuchenki mikrofalowej wilgotną ścierką. 

Dbanie o czystość i porządek w domu jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Regularne czyszczenie powierzchni i sprzętów domowych pozwala uniknąć gromadzenia się brudu, bakterii i alergenów. Dzięki powyższym wskazówkom sprzątanie może stać się łatwiejsze i bardziej efektywne.

Comments

Log in or register to post comments